27 Nisan 2009, Pazartesi
Gazi Üniversitesi, Gazi Konser Salonu
Program

Konuşmacılar

PDF Poster

İletişim ve Kayıt

 

 
  • Türk Okçuluğunun tarihi, gelişimi
  • Halen kırılamayan rekorlar
  • Efsanevi Türk yayının yapımı
  • Türk atış tekniği


Türk süvari ve piyade kılıçlarının kullanım tekniği üzerine, uzmanından uygulamalı sunum

PROGRAM

Saat Konu Konuşmacı
13:30 - 14:00 Açılış / Açılış Konuşması
14:00 - 14:20 İslamiyet Öncesi Türk Okçuluğu
Türk okçuluğunun kökeni ve tarihçesi üzerine uzun soluklu araştırma sonuçları. Orta Asya'dan, Kuzey Avrupa'ya kadar yayılan Türk medeniyetinde okçuluğun yeri ve önemi.
Adnan MEHEL
14:20 - 14:40 İslami Dönem Türk Okçuluğu ve Okmeydanları
Özellikle Osmanlı döneminde tesis edilen okmeydanları ve buralara yapılan sportif amaçlı okçuluğun ayrıntıları, rekorlar ve menzil atışları. Bu rekorların altında yatan teknik ve fizik.
Z. Metin ATEŞ
14:40 - 15:00 ARA
15:00 - 15:20 Türk Yayı: Özellikleri ve Yapımı
Efsanevi Türk yayının yapısı, özellikleri ve yapımı hakkında ayrıntılı bilgiler. Antik yayların dünyada ilk kez bilgisayarlı tomografi (BT) ile yapılan incelemesi.
Dr. Y. Metin AKSOY
15:20 - 15:40 Türk Okçuluğu Atış Teknikleri
Başparmak çekişi ile yapılan Türk-Osmanlı atış tekniğinin ayrıntıları ve püf noktaları.
İlkay DEMİRHAN
15:40 - 16:10 Türk Kılıçları ve Yatağan
Uzmanından kılıç kullanmak tekniği öğretisi. Piyade silahı olan yatağan hakkında pratik araştırmanın sonuçları
Dariusz R. CIESZYNSKI
16:10 - 17:00 Okçuluk ve kılıç gösterisi - Türkiye / Polonya
Türk kemankeşlerinin okçuluk gösterileri ve Polonlalı ustadan değişik tipteki Türk kılıçlarının kullanma tekniklerinin uygulamalı gösterisi.
17:00 Kapanış

 

KONUŞMACILAR

AKSOY, Yaşar Metin
1967 yılında Ankara'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Niksar'da yaptı. 1989 da Ankara Üniv. Tıp Fakültesini, 1999'da Cumhuriyet Üniv. Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahi ihtisasını tamamladı. 1990 yılında başladığı ahşap süsleme hobisi sayesinde kazandığı bilgi ve becerisini 2005 yılında Türk Yayı yapımına aktardı. Dünyada eski yayların tomografik yöntemle incelenmesini gerçekleştiren ilk kişi olup, yaptığı araştırmaları yurtdışı toplantılarında okçuluk camiası ile paylaşmıştır. Uluslararası organizasyonlarda Türk Okçuluğunu araştırmacı ve okçu olarak temsil etmeye çalışmaktadır. Türkiye Okçuluk Federasyonu Tokat İl Temsilciliğini ve Tokat Belediye Plevnespor Kulübünün Okçuluk Dalı Başkanlığını birlikte yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

ATEŞ, Z. Metin
1977'de İstanbul, Okmeydanı'nda doğdu. 1998 yılında Marmara Üniv. Fizik bölümünden mezun oldu ve sonradan tanıştığı okçulukta bir süre olimpik stilde çalıştı. 2004 yılında oluşturduğu Kemankeş internet ağı ile ülkemizdeki okçuluk meraklılarının bir araya gelmesini ve yapılan çalışmaların dünyaya duyurulmasını sağladı. Daha sonra öncüsü ve kurucularından olduğu Okçuluk Araştırmaları Derneği ile Türk Okçuluğu alanında araştırmalar yaptı, kurslar düzenledi. Derneğin kapanmasından sonra araştırmalarını sürdürerek, yurtiçi ve yurtdışında konferanslar, makaleler ile kitlelere duyurdu. Özellikle Okmeydanı menzil taşlarının tespiti, ölçüm birimleri ve Türk spor okçuluğu konularında araştırmalar yapıyor, okçuluk kültürümüzün içeride ve dışarıda tanıtılması için internet sitelerinin içeriklerini oluşturuyor.

CIESZYNSKI, Dariusz R.
1958 yılında Polonya'da doğdu. 1984 yılında Ziraat Fakültesinden, Deniz Ürünleri Teknolojileri Mühendisi olarak mezun oldu. 1972 yılından beri dövüş sporları ile uğraşıyor. Bir süre Judo, Karate ve Aikido yaptıktan sonra 1986 yılında gittiği Kanada'da uzman denetiminde Filipin Dövüş sanatları ve kılıç kullanma tekniklerini öğrendi. 1993 yılında Polonya'ya dönerek kapsamlı boks ve eskrim öğrenimini tamamladı. Yay ve kılıç kullanımı konuları üzerinde araştırmalar yapıyor ve bu konuda eğitim veriyor.

DEMİRHAN, İlkay
1969 yılında Kırıkkale'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kırıkkale'de tamamladı. 1992 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden mezun oldu. 2008 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni anabilim dalında yüksek lisans yapan araştırıcı, halen Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü'nde görev yapmaktadır. Türk okçuluğu ve Türk yay yapımı ile ilgilenmeye yakın tarihte başlamıştır. Dr. Yaşar Metin AKSOY'un talebesi olarak yay yapmakta olan araştırıcının bir internet sitesinde yay yapımında kullanılan unsurlar hakkında derlemeleri mevcuttur.

MEHEL, M. Adnan
1964 yılında Ünye'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1987 yılında mezun olduktan sonra serbest avukatlık yapmaya başladı. Orta Asya ve Kuzey ülkelerdeki Türk Halkalarının bulundukları yerlerde İslamiyet öncesi dönemle ilgili araştırmalar yapıyor . Bu konuda araştırmalar yapan Rus ve Ukraynalı akademisyenlerin çalışmalarını takip edip, onlarla bilgi alışverişlinde bulunuyor ve onların çalışmalarını dilimize kazandırıyor. Yurtdışı gezilerinde ulusal müzelerdeki Türk Okçuluğu ve savaş aletleri ile ilgili ekipmanların tespitini yapan Mehel, Ok reprodüksiyonları ile ilgileniyor.

 
İLETİŞİM ve KAYIT

Gazi  Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Eti Mah. Ali Suavi Sok. No:15 Kat: 2 06570 Maltepe - ANKARA
Santral : (0312) 582 1155 Faks: (0 312) 230 3488
E-Posta: [email protected]

KAYIT:
Çalıştaya katılmak isteyenlerin [email protected] adresine mesaj göndererek, isimlerini kaydettirmeleri gerekmektedir. Katılım ücretsizdir.