Türk okları Kore'de uçuştu

Türk okları Kore'de uçuştu

04 Ekim 2008 Cumartesi

İSTANBUL (İHA) - Güney Kore'nin ikinci büyük kenti olan Busan'da 26 Eylül - 2 Ekim 2008 tarihleri arasında 4. TreX oyunları gerçekleştirildi. 100 ülkeden 10 bin sporcunun katıldığı oyunlarda geleneksel sporlar kategorisinde Türkiye 3 okçuyla temsil edildi. Eş zamanlı olarak 2. Dünya Geleneksel Okçuluk Festivali'ne de katılan Türk ekibi, verdikleri seminerler ve sağladıkları ikili temaslar ile Türk okçuluğunun binlerce kilometre ötedeki temsilcileri oldular.


Türkiye standı

Z. Metin Ateş ve Y. Metin Aksoy,
Yunan ekibi ile birlikte

Türk (Z. Metin Ateş) ve Kanadalı
(Brian Martin) aynı safta

 Oyunlarda, "Geleneksel Sporlar" kategorisinde yer alan okçuluk dalında 29 ülkeden 200'e yakın sporcu/araştırmacı, Gangseo Okçuluk Arenasında 2 gün süren müsabakalar yaptı. Müsabakadan çok uluslararası ilişkilerin ve kültür alışverişinin ön planda tutulduğu etkinlikler sonunda kazanan dostluk oldu. Türk ekibi yarışmalarda genel sıralamada ortalamanın üzerinde yer aldı. Bunun yanında "En iyi yay" ödülünü ise çoğunluğun oyları ile ünlü "Türk Yayı" aldı. Sinir, ahşap, boynuz ve tutkaldan imal edilen Türk yayı, araştırmacılar tarafından halen yapılabilen en iyi bileşik yay olarak kabul ediliyor. Dünyaca ünlü yay yapımcıları Türk yayının sırrını çözmeye uğraşıyor. Türkiye'de ise sadece iki adet orijinal Türk yayı yapımcısı bulunuyor.


Türkiye'deki iki yay yapımcısından biri olan
Y. Metin Aksoy, yarışmalara da katıldı

3. günün sonunda seminerlerde
Türk Okçuluğu anlatıldı

Geçen sene Türkiye S. Cem Dönmez ile temsil edilen festivalde bu sene diğer yay yapımcısı olan Y. Metin Aksoy ile temsil edildi. Kalp-damar cerrahı olan Aksoy, aynı zamanda Tokat okçuluk temsilciliğini de yürütüyor. Geleneksel kıyafetlerin zorunlu olduğu oyunlarda Türk ekibi yayı, oku, zırhı ve atış teknikleri ile de göz doldurdu. Atalarının mirasını diğer dünya milletlerine anlatma misyonu ile hareket ettiklerini ve gördükleri ilgiden çok memnun olduklarını belirten Z. Metin Ateş, "Önemli olan isimler değil, Türk okçuluğu idi. Aylar süren hazırlıklarımızın sonucunu Busan'da aldık. Pek çok kimse Türk okçuluğunun ne olduğunu bizden öğrendi ve temaslarımız devam edecek. Seneye farklı isimler ve çalışmalar ile gene Kore'de olacağız" dedi.Kaynak belirtmek şartı ile içeriği kopyalayabilirsiniz. Kemankeş® markası tescillidir ve tüm hakları saklıdır.