Okmeydanı'nda yeniden oklar uçuşacak

Okmeydanı'nda yeniden oklar uçuşacak

25 Mayıs 2009 Pazartesi

Fethin hemen sonrasında, Fatih Sultan Mehmet tarafından bizzat okçulara tahsis edilen İstanbul Okmeydanı, 100 yıl sonra gerçek sahiplerini ağırlayacak. Kemankeş Okçuluk Enstitüsünün okçuları, 31 Mayıs 2009 Pazar günü tarihi kostümler içinde, ok ve yayları ile atışlar yapacaklar. Okçuların, Okmeydanı ve sevenleri ile buluşması saat 14:00'te gerçekleşecek.

Tarihi belgelere göre Fatih’in İstanbul’u fethinin hemen sonrasında Haliç sırtlarında okçular yan yana dizilmiş ve oklarını en uzağa düşürmek üzere yarışmışlar. Bu atışlar sonrası birinci gelen Bahtiyar, Okmeydanı'nın ilk menzil (rekor) sahibi okçusu olmuş ve adına bir taş dikilmiş. Fatih de tüm bu alanın sınırlarını belirleyip, bina ve bahçe yapılmasını yasaklamış. İlk atışın yapıldığı yerin merkez olduğu ve “Atıcılar Tekkesi” olarak bilinen alan, 20. yüzyıl başlarına dek sporun da merkezi olmuş. Savaşlar ve istila nedeni ile önemini yitiren, 1895'teki depremle de hasar gören Okmeydanı ile birlikte Türk Okçuluk sporu da unutulmuş.

Bu sporu canlandırmak için 5 yıldır ter döken Kemankeş Enstitüsünün okçuları, tarihi kostümleri ve fethe yaraşır atış disiplinleri ile izleyenleri büyülemeye hazırlanıyor. Gerçeğe uygun hedeflere, aynı anda senkronize yapılan atışlarla, 556 yıl öncesine yolculuk yapacak, fethin ilk yıllarındaki sadakat ve disiplini tekrar yaşayacaksınız. Kemankeş Enstitüsü okçuları izleyenlere, seyri keyif ve gurur verici başka sürprizleri ile görsel bir şölen sunacak.

TGRT Haber kanalından naklen yayınacak buluşmanın sürpriz VIP misafirleri de olacak. Tüm halkımızı, 31 Mayıs Pazar günü saat 14:00'te Türk Okçuları ile buluşmaya ve fethin atmosferini solumaya davet ediyoruz.

ULAŞIM

Avrupa Yakasından:

 • Taksim - Mecidiyeköy güzergahından:
  54K: KULAKSIZ-TAKSİM
  İETT hattı ile 16. durak olan “Fatih Namazgah” durağında inilir (Süre 32 dk).
  Taksim’den tek kalkış saati 13:25’tir.
   
 • Eminönü yönünden
  EM2: EMİNÖNÜ – KULAKSIZ
  İETT hattı ile 7. durak olan “Fatih Namazgah” durağında inilir (Süre 10 dk).
  Uygun hareket saatleri: (12:50, 13:05, 13:15, 13:25, 13:40)
   
 • METROBÜS ile PERPA'da inilir, oradan EM2: EMİNÖNÜ – KULAKSIZ İETT aktarması yapılır.

Anadolu Yakasından:

 • Deniz yolu ile Eminönü'ne ulaşılıp oradan EM2 İETT hattı ile devam edilebilir.
   
 • METROBÜS ile PERPA'da inilir, oradan EM2: EMİNÖNÜ – KULAKSIZ İETT aktarması yapılır.
   
 • 500A:KADIKÖY-EDİRNEKAPI ya da  522:ALEMDAĞ-CEVİZLİBAĞ (Her iki hat da 10 dakikada bir sefer yapar)
  İETT hatları ile 22. durak PERPA'da inilir, oradan EM2: EMİNÖNÜ – KULAKSIZ aktarması yapılır.
   

Adres ve Harita:
Keçecipiri Mahallesi, Kulaksız Caddesi, No:105 Beyoğlu/İSTANBUL
(Kulaksız Mezarlığı ile Kasımpaşa Kulaksız Okspor futbol sahası arasında kalan yıkık minarenin bulunduğu alan)Kaynak belirtmek şartı ile içeriği kopyalayabilirsiniz. Kemankeş® markası tescillidir ve tüm hakları saklıdır.