Macaristan'daki Yarışmada Genç Bayanlarda İkinci Olduk

Macaristan'daki Yarışmada Genç Bayanlarda İkinci Olduk

08 Şubat 2011 Salı

Gelenekselleşen Macar Geleneksel Okçuluk Buluşması (MHIT)'nın dördüncüsü, 5 Şubat 2011 Cumartesi günü Macaristan'ın Paks  şehrinde yapıldı. Ülkemizin de 8 kişilik Türk ekibi ile takip ettiği etkinliklerde 3 sporcumuz yarıştı.

Yarışma sonucunda Ayşegül Aksoy, Genç Bayanlar kategorisinde toplamda 139 puanla ikinci oldu. Tokat Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Y. Metin Aksoy ile birlikte yarışan Ayşegül Aksoy,  bu puanı ile hem babasını, hem de pek çok erkek okçuyu geride bırakarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etti.

Yarışma sonrası ödülünü ailesi ve Türk dostları ile birlikte kutlayan Aksoy’u Macar organizatörler de tabrik edip ödül verdiler.

Yarışma’dan 3 gün önce Macaristan’a ulaşan Türk ekibi, yarışma öncesinde çeşitli kültürel temeslarda bulunarak, geleneksel okçuluğun gelişimi üzerine yetkililer ile görüştü. Türk-Macar ortak platformunda geleceğe yönelik adımların atıldığı 5 gün, özellikle Türk Okçuluğu adına pek çok gelişmeyi de beraberinde getirecek.

Görüşmelerin 3. Gününde dünyaca ünlü yay yapımcısı Csaba Grozer’i de ziyaret eden Dr. Y. Metin Aksoy ve Kemankeş grubunun kurucusu Z. Metin Ateş, özellikle Türk Yayının üretilmesi konusunda bilgi ve tecrübelerini paylaştılar. Dr. Aksoy, çevirisini Dr. Hanifi Vural ile henüz tamamlayıp yayınladıkları Kavsname adlı kitabından hediye ettiği Grozer’e, yay yapımı ile ilgili bilgilerini aktardı. Mevcut yay teknolojisi ve tarhçesi üzerine derin ve uzun bir sohbetin ardından ikili, Grozer’in yaylarını denedi ve test etti.

Csaba Grozer’in piyasaya  henüz sunulan yeni Türk yayları, klasik Türk Yayına en yakın yapılmış replika olarak kabul ediliyor. Özellikle kısa boyu , stabilitesi ve hızı ile göz dolduran yaylar, Dr. Aksoy’dan da tam not aldı.Kaynak belirtmek şartı ile içeriği kopyalayabilirsiniz. Kemankeş® markası tescillidir ve tüm hakları saklıdır.