Kemankeş Hatıra Ormanı

Kemankeş Hatıra Ormanı

22 Aralık 2008 Pazartesi

21 Aralık Pazar günü Kemankeş Türk Okçuluğu grubunun üyeleri, Düzce’nin Aydınpınar İlçesindeki bir bölgenin ağaçlandırma çalışmasını gerçekleştirdi. Düzce iline bağlı çeşitli Orman İşletme Müdürlüklerinin destekleri ile dikimi gerçekleştirilen 500 adet ağacın türü, yayların yapımında kullanılan "akçaağaç" olarak seçildi.

Düzce Orman İşletme, Gölyaka Orman İşletme, Kardüz ve Aydınpınar Orman İşletme Şefliklerinin destekleri ile dikimi gerçekleştirilen akçaağaçların 100 kadarı da İstanbul ve çevre illerden gelen Kemankeş Grubu üyeleri tarafından bizzat dikildi.

Dikim işini takiben yerel basın ve TV’lere röportaj veren grup, yenilen yemeğin ardından İstanbul’a döndü.

Ziyarete ev sahipliği yapan Sami Özen, bir gümüş işlemeciliği olan "savat" sanatının son temsilcilerinden biri olarak biliniyor. Bu sanatı ve maharetlerini kullanarak yaptığı okçu yüzükleri (zihgir) de Kemankeşler ve basın tarafından ilgiyle karşılandı. Ağaçlandırma çalışmasına Düzce'den katılan diğer evsahipleri Adem Akkuş ve Ebubekir Altıok, "Masnuat" isimli oluşum içerisinde Düzce'de geleneksel sanatları yaşatmaya çalışıyorlar.

Fidan Dikimine Katılan Kemankeş Grubu Üyeleri
Buket Ökten Topcubaşı, Songül Coşkun, Adnan Mehel, Z. Metin Ateş, Mert Topçubaşı, Yavuz Arslan, Şafak Tavkul, Turgay Tümke, Ali Kılıç, Mehmet Tüzün, Tarık Alakoç, Erhan Kaşkaya (ve kızı).

Düzce’den Dikime Katılan Kemankeş Grubu Üyeleri
Sami Özen (ve ailesi), Adem Akkuş, Ebubekir Altıok.

Kemankeş Hatıra Ormanına Nakdi Yardımda Bulunanlar
Nurcan Boşdurmaz, Numan Saltuk Kurtoğlu, Ercan Özek, Y. Metin Aksoy, Razi Işık, Ahmet Ünver, Ali Dünya, Ekrem Seren, Serkan Yerer, Raşit Fidan ve İlkay Demirhan.Kaynak belirtmek şartı ile içeriği kopyalayabilirsiniz. Kemankeş® markası tescillidir ve tüm hakları saklıdır.