Gazi Üniversitesi'nde Türk Okçuluğu Çalıştayı

Gazi Üniversitesi'nde Türk Okçuluğu Çalıştayı

28 Nisan 2009 Salı

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 27 Nisan Pazartesi günü Türk Okçuluğu ve Türk kılıçları konulu toplantıya ev sahipliği yaptı. Gazi Konser Salonunda gerçekleştirilen etkinlik öncesinde Ekrem Seren ve Mümin Seren tarafından kurulan standlarda, Türk okçuluğunda kullanılan malzemeler sergilendi ve meraklılara bilgiler verildi.

Enstitü Müdürü Prof. Dr. Rifat Ortaç'ın açılış konuşması ile başlayan akademik oturumu 300'ün üzerinde katılımcı takip etti. Kemankeş grubu üyelerinin yabancı davetlileri ile katıldıkları sempozyum bölümünde, ata sporumuz olan okçuluğun tarih, teknik, malzeme ve spor yönü ele alındı. Son bölümde Polonyalı kılıç ustası Dariusz "Darek" Cieszynski, Türk kılıçları sunumunu gerçekleştirdi. Darek, süvari kılıçları ve yeniçeri silahı olan "yatağan"lar ile parmak ısırtan gösteriler yaptı. Şafak Tavkul'un özel koleksiyonundan alınan gerçek yatağanlar, ustasının elinde yüzlerce yıl sonra tekrar havada ıslık çalarken izleyicileri zamanda yolculuğa çıkardı.

Sempozum bölümünde Adnan Mehel'in "İslamiyet Öncesi Türk Okçuluğu", Z. Metin Ateş'in "Okmeydanı ve Spor Okçuluğu", yay yapım ustası Dr. Y. Metin Aksoy'un "Türk Yayının Tomografik İncelemesi" ve İlkay Demirhan'ın "Türk Atış Tekniği" konularındaki araştırma sunuları dinleyicilere aktarıldı. Ardından Turgay Tümke gözetiminde yapılan ok atış gösterisi izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

Kemankeş grubu adına açıklama yapan Yılmaz Cebecioğlu, "Amacımız unutulmaya yüz tutmuş Türk Okçuluğunu tüm kurumları ile yeniden canlandırmaktı. Bunun için senelerdir uğraş veriyoruz. Bu toplantı için Doç. Dr. Altan Çetin hocamız ön ayak olunca biz de üzerimize düşeni yaptık ve görünen o ki çok da güzel oldu." şeklinde konuştu.

Çalıştay Sayfası Fotoğraf Albümü - 1 Fotoğraf Albümü - 2

27 Nisan 2009
Gazi Üniversitesi, Ankara


Kaynak belirtmek şartı ile içeriği kopyalayabilirsiniz. Kemankeş® markası tescillidir ve tüm hakları saklıdır.